Jak objednávat léky během karantény?

26.10. 2020

Česká lékárnická komora ujišťuje pacienty, že lékárenská péče zůstává zachována v plném rozsahu! Lékárníci již od jarní vlny pandemie ralizovali mnoho opatření k zamezení šíření respiračních onemocnění a díky tomu jsou lékárny bezpečnými zdravotnickými zařízeními.

Nyní vydává doporučení k výdeji léků během karantény - viz leták v příloze. Stručně zde:

1. Dochází vám dlouhodobě užívané léky? Nebo máte předepsané nové léky? Obraťte se nejprve na zdravého rodinného příslušníka nebo blízkou osobu, aby vám je vyzvedl v lékárně, kde léky obvykle vyzvedáváte nebo nejbližší lékárně v okolí.

2. Nemůže vám léky vyzvednout někdo blízký? Obraťte se telefonicky/e-mailem na svoji lékárnu, nejbližší lékárnu v okolí nebo organizaci poskytující charitativní donáškové služby ve vašem městě. Domluvíte se na donášce potřebných léků domů. Při rozhovoru vám mohou být pokládány následující dotazy:

Potřebujete své léky okamžitě nebo máte ještě nějakou zásobu?

Užíváte léky dlouhodobě, nebo je máte předepsány nově?

Neužíváte nějaké další léky, či doplňky stravy?Nemáte nějaké nové obtíže?

Nezměnil se váš zdravotní stav?

Může lékárník zaměnit váš lék, pokud v lékárně nebude dostupný, od jiného výrobce se stejnou účinnou látkou (využít tzv. generické substituce)?

Následně se s konkrétní lékárnou nebo organizací domluvíte na způsobu předání lékařského předpisu.

3. Léky vám budou doručeny domů dle konkrétní domluvy. Prosíme o trpělivost. Lékárníci mohou být vytíženi.V okamžiku, kdy vám budou léky doručovány, mějte prosím na ústech roušku nebo jakkoliv zakrytá ústa a nos na ochranu sebe i druhýc