Satalické panství v opeře - v pondělí 7. 2. v Národním divadle v Praze!

23.01. 2022

NEOPAKOVATELNÝ KULTURNÍ ZÁŽITEK - SATALICE V OPEŘE!

Milí spoluobčané,

Satalice jsou místem, kde se nachází děj duchařské operní hříčky Jaroslava Křičky BÍLÝ PÁN aneb Těžko se dnes duchům straší, kterou od loňského podzimu uvádí scéna Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. NYNÍ MÁTE MOŽNOST ZHLÉDNOUT TOTO PŘEDSTVENÍ I V NÁRODNÍM DIVADLE V PRAZE, A TO V PONDĚLÍ 7. 2. 2022.

Křičkova opera byla napsána na motivy povídky Oscara Wildea Strašidlo cantervillské. Wilde postavil proti sobě životní styl moderních Američanů a odcházející zvyky „šťastného anglického domova“, jak jej reprezentuje starobylý zámek, který americký vyslanec koupí i s odvěkým strašidlem. V opeře Jaroslava Křičky se však změnilo prostředí – anglický starobylý zámek je nahrazen zámkem v Satalicích, v zápletce nechybí ani milostný vztah mezi hrabětem zámku v Satalicích Jiřím a dcerou amerického vyslance Elinor. Jeviště Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě se proměnilo v satalické panství, kam se stěhuje rodina amerického vyslance Mr. Hollywooda. Dosavadní vlastník – hrabě Jiří – je uchvácen půvabnou dcerou velvyslance Elinor, ona zase strašidlem, které přebývá v zámku Satalice. Strašidlo může vysvobodit jen čistá laskavá ženská duše a její láska. Hudební komedii BÍLÝ PÁN aneb "Těžko se dnes duchům straší" zkomponoval Jaroslav Křička v roce 1929, libreto na motivy Wildeova Strašidla cantervillského napsal Jan Löwenbach-Budín (nyní podle úpravy Maxe Broda z roku 1930). Opera se v době svého vzniku těšila velké oblibě především na scénách po celé Evropě a její fenomenální tažení ve 30. letech přetnula až druhá světová válka. Operní komedie Jaroslava Křičky se na ostravské jeviště vrací po téměř 90 letech v režii Ondřeje Havelky s hudebním nastudováním Davida Švece.

Přestože je zámek v Satalicích pouhou fikcí autora, jste zváni do hlediště Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě, kde na Vás čeká noblesa první republiky, jazzové rytmy a humorná zápletka. Pokud se rozhodnete představení v Ostravě navštívit, pro občany Satalic platí speciální VIP nabídku na vstupenky v ceně 150,- Kč. Tato cena platí pouze pro představení v Ostravě. 

Vstupenky na pražské představení najdete na https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/bily-pan-jaroslav-kricka-8...

 

 

 

PřílohaVelikost
PDF icon bily_pan_ze_satalic.pdf719.57 KB