Vyhodnocení soutěže o nejhezčí zákoutí Satalic

31.10. 2012

Ukaž mi svou zahrádku!

Vyhodnocení letní soutěže o nejkrásnější zahrádky a zelená zákoutí v Satalicích.

Nechat si koukat do zahrádek, na to jsou lidi hákliví. A ještě jim to posuzovat! Kdybychom žili v Midsummeru, už po nás jdou.

Bylo potřeba vymyslet všechno tak, aby se mohla soutěže účastnit většina rodin – a s tím skončil i původní návrh, že půjde jenom o osázení pruhů mezi chodníkem a silnicí, protože ty např. v  nové zástavbě většinou nejsou, zato tam často mají předzahrádky bez plotu, což je skoro totéž. Nakonec jsme se rozhodli, že do soutěže půjde všechno zelené a kvetoucí, co je vysazeno tak šikovně, aby to bylo dobře vidět z chodníku. Záleží tedy na tom, jak moc měl majitel vůli podělit se s kolemjdoucím o potěšení z kytek. Nemohli jsme tedy hodnotit zahrádky sebeúpravnější, leč schované za plotem z betonu nebo z tújí; jejich krásu oceníte teprve, pokud vás tam majitel pozve.

Další problém je zahradnický styl. Každému se líbí něco jiného a na to má plné právo, ale přece jen existuje něco jako módní vlny a styly, a tím taky něco jako vkus a nevkus.

Pořídit si na zahrádku urnový hájek z nejdražších jehličin napíchaných, jak to tehdy zrovna přišlo, a s podsadbou trpaslíků a šutrů naštorc, to je stejné jako chodit v podvlíkačkách a saku jahodové barvy anebo si namazat na vídeňský řízek taveňák a říkat tomu Gordon blues. Proč ne, když se to někomu líbí, ale oceňovat se to nedá.

Začátkem července jsme prošli v malém kolektivu porotců (tři a pes, ale ten jenom ke všemu čuchal) celé Satalice, celkem přes 10 km chození. Zahrádky, které vypadaly výrazně k světu (bylo jich 40), jsme si vyfotili, pak nastal užší výběr. Těch dobrých stylů zahrádek je ovšem hodně a žádný není lepší než ty ostatní, taky žádná kytka není a priori ta nejhezčí a ani nelze být zcela objektivní, mohla nás ovlivnit třeba sezóna čili co zrovna kvetlo. Nakonec jsme vyhodnotili tři zahrádky k odměně a několik dalších pro zvláštní pochvalu.

Odměnu získávají:

Za Stodolami 344.  Zahrádka za nízkým plotem je dost rozsáhlá, přitom je ze všech pohledů krásně upravená a pestrá. Je vidět, že majitelé po léta věnují spoustu času nejen údržbě, ale i kompozici zahrady. Na vzrostlé stromy navazují skupinové výsadby trvalek v nízkém trávníku, dům porostlý psím vínem je se zahradou propojen dřevěnou verandou se schůdky, nic není necháno náhodě, přitom vše působí nehledanou přirozeností. 

Zahrádkářů 400. Zelený pás před předzahrádkou opatřili majitelé pečlivě udržovanou a druhově pestrou výsadbou, kde je sladěno vše od skalniček po keře syrského ibišku. Za plotem pak navazuje zahrádka v moderním stylu se vzorným trávníkem a trvalkovými skupinami.

K Rokli čp. 432 a 433. Na neoplocené společné předzahrádce domů by nebylo vůbec nic zvláštního, kdyby nebyla společná i pro děti ze sousedství. Je zde totiž zcela originální dětské hřiště; dvojici stromů spojuje ve výšce příčné břevno s houpačkami a šplhacími lany a v jedné z korun je pro děti pravé orlí hnízdo – dřevěný bunkr se žebříkem. Oceňujeme ochotu ze soukromého prostoru udělat poloveřejný.

Pochvalu získávají:

Hronětická ul., u domů č. 218  a 412 – ve veřejném prostoru na slepém konci ulice si místní obyvatelé umístili stůl s lavičkami a výhledem do polí. Je využíván celou ulicí k  sousedskému posezení a k dispozici je každému.

Rážova 452 – veselá pestrá zahrádka s mnoha letničkami, zajímavým řešením dlažby zasahující do trávníku a se zdí sousedního pozemku a pergolami využitými pro popínavky.

Medřické 595,  Medřické 609, Rážova  468 – miniaturní skalkové výsadby umístěné na střední pás vjezdu do garáže či v mezerách dlažby. Oceňujeme schopnost využít k okrasným výsadbách každý volný centimetr.  

Hronětická 220 – na předzahrádce je pečlivě udržovaná skalka s hradem, no ano, hrady jsou uznávány za kýč, ale tohle je pečlivě udržovaný retrostyl z první půlky 20. století.

Bošínská 236 – předzahrádka v tradičním venkovském stylu, se spoustou kvetoucích letniček a s trávníkem vzhledu pestré louky.

Marvanova 324 – za originální využití okopaných mís kolem sadových stromů v trávníku – přes léto tam byly výsadby letniček (netýkavky), teď na podzim už je tam ovšem neuvidíte.   

Vinořská 172 – za vzorně udržovaný a opečovávaný trávník na veřejném pásu na ulici.

K Hluboké cestě 209 – za zajímavě řešený zelený pás se střídáním trávníků a osázených kamenných políček.