S jakými rozpočty bude hospodařit městská část v roce 2026?
Na úřední desce městské části je zveřejněn návrh rozpočtu na rok 2026. Jeho zásadní navýšení je způsobeno změnou financování nepedagogických pracovníků, které zohlednil rozpočet hlavního města Prahy a pro městské části tím byl navýšen dotační vztah usnesením Rady HMP č. 2050 ze dne 8. 9. 2025. Připomínky k návrhu mohou občané do 16.1. 2026 uplatnit písemně na Úřadu městské části Praha-Satalice.
Na straně příjmu patří mezi hlavní příjmy dotace od HMP (30 346 700 Kč), poplatky (9 055 000 Kč), dále příjmy ze státního rozpočtu (ty jsou připisovány na účet hlavní činnosti měsíčně) a přerozdělená daň z nemovitostí, která je připisovaná nepravidelně. Mezi nejvyšší výdaje městské části mimo provoz místní správy patří příspěvek na provoz našich školních zařízení, nyní včetně zmíněných nededagogických profesí (pro ZŠ 13 300 000 Kč, pro MŠ 5 500 000 Kč), dofinancování získaných dotačních titulů (1 850 000 Kč na užitkový elektromobil, 1 550 000 Kč dovybavení cisterny pro JSDH), nově je zařazena položka na administrativní a technické zařízení potřebné pro zprovoznění Vzpomínkového parku se hřbitovem (760 000 Kč).
Na provoz komunitního centra, knihovny, podporu činnosti klubu seniorů a kulturních akcí je v rozpočtu připravena částka 2 163 000 Kč.
Na konkrétní podporu sportovních činností a sociální oblasti budou použity nevyčerpané finanční prostředky z podílu z výherních hracích přístrojů z roku 2025 a následně 2026, do rozpočtu roku 2026 se budou zařazovat jednotlivými rozpočtovými opatřeními podle žádostí sportovních oddílů a zájmových organizací (nulová položka tedy neznamená nulovou podporu, částky budou zařazovány a schvalovány postupně podle konkrétních čerpání tak jako v minulých letech).
Návrh rozpočtu schválil finanční výbor, na lednovém zasedání zastupitelstva MČ bude kromě rozpočtu hlavní činnosti projednán i rozpočet vedlejší hospodářské činnosti a rozpočtový výhled do roku 2031.

