Fotbalu, politice a školství rozumí všichni (míněno žertem). Každý do školy chodil a většina tam měla své děti nebo vnoučata, každý má jasný názor. Tyto názory se ale často neshodují a každý je nemá potřebu uveřejňovat na sociálních sítích. Jak to je nyní v Satalicích:
V Satalicích máme státní mateřskou školu a základní školu zřizované městskou částí. Kapacitně obě dostačují, takže povinnou školní docházku mají všichni Sataličtí zajištěnu. Dále tu působí několik soukromých školek a dětských skupin, soukromé střední školy i pobočka Základní umělecké školy Marie Podvalové. Základní nabídka je tedy na jedny malé Satalice poměrně pestrá, specifické školy jsou pak poměrně dobře dostupné hromadnou dopravou.
Mateřská škola má pět tříd, svou vlastní jídelnu a také za posledních 29 let jednu paní ředitelku. Školka prošla za ta léta dlouhým vývojem jak po stránce vzdělávací, tak po stránce materiálního vybavení i způsobu komunikace s rodiči. Za tu dobu čelila spoustě relevantních i nerelevantních připomínek rodičů, snažila se vyhovět novým přístupům, názorům, proudům a podle našich informací je mateřská škola místo, kam děti (většinou) chodí rády k obecné spokojenosti rodičů.
Základní škola je na tom podobně, jen ředitelé/ředitelky se měnili častěji. Ani jedna z posledních tří, ačkoli se všechny podle svého nejlepšího vědomí snažily dělat maximum, se neobešla bez negativních reakcí části rodičů a všechny musely reagovat na petice směřující k jejich odvolání. Divíte se? Nedivte, možná jste zrovna patřili do jiné skupinky rodičů nebo to bylo v době, kdy byly sociální sítě ještě v plenkách. Škola je totiž místo, které hodnotí každý. Ale každé dítě je jiné, rodiče mají odlišná očekávání a nároky a také způsob, jak své připomínky, podněty nebo námitky řešit. Školu navštěvuje cca 400 žáků s různými schopnostmi, handicapy, možnostmi i starostmi, někdy většími, než si kdo umí představit. To, aby se děti při návštěvě školy cítily bezpečně a nebály se do ní z jakéhokoli důvodu chodit, by mělo být prioritou nejen rodičů, ale i každého vedení. Proto bylo letos opět využito široké dotazníkové šetření, tzv. Mapa školy, organizovaná společností SCIO, kterého se zúčastnili všichni účastníci vzdělávacího procesu, tedy pedagogové, nepedagogové, rodiče a hlavně děti. S jejími výsledky se můžete seznámit na webových stránkách školy. Možná budete překvapeni, resp. potěšeni, že pro většinu dětí je naše škola bezpečným místem, kam se nebojí chodit, kde mají přátelské vztahy s dětmi i pedagogy a jejich vnímání školního prostředí je pozitivní, stejně jako učitelů, kteří oceňují vztahy mezi sebou, přístup vedení k učitelům, ohodnocení jejich práce i zázemí. Co je naopak zarážející, je uvedená míra agresivity rodičů i občasný strach pedagogů z některého z rodičů, které vyšly vyšší než na jiných školách. Co se týče zázemí, patří naše škola k velmi dobře vybaveným institucím, které nabízejí velmi dobré prostředí jak pro děti, tak pro vyučující, a to nás těší. V některých oblastech je vždy prostor pro zlepšení nebo změnu, ty mapa ukázala a vedení školy s těmito informacemi bude nadále pracovat.
Jak to bude dál?
Ředitelka mateřské školy Marie Špalková se rozhodla z osobních důvodů ukončit svoje působení v Satalicích k 30. 6. 2026, a proto bude vypsán konkurz na toto vedoucí místo. Paní ředitelce moc děkujeme za její práci, vstřícnost, ochotu a trpělivost za celá léta ve vedení, vážíme si toho!
Podle novely č. 267/2025 školského zákona by mělo dojít do 31. 12. 2028 ke sloučení školy a školky tam, kde zřizovatel zřizuje více právnických osob a aspoň v jednom zařízení není dosaženo kapacity 180 dětí během posledních tří let. Naše MŠ má kapacitu 115 dětí… Přesto se domníváme, spolu se spoustou dalších starostů na jiných městských částech, že její sloučení se ZŠ by ničemu neprospělo, a doufáme, že ještě dojde k úpravě tohoto nařízení. Pokud by nedošlo, budou muset být škola se školkou sloučeny… Do té doby je však nutné zajistit mateřské škole nové vedení, proto konkurz, který proběhne v jarních měsících.
Základní školu dál povede Ing. Daniela Vočadlová. Česká školní inspekce ani školská rada návrh na vyhlášení konkurzu na její místo nepodaly, ČŠI zařadila naši školu do svého metodického programu KOMPAS, což je společný program ČŠI a NPI ČR, který poskytuje cílenou podporu školám na základě inspekčních zjištění. Cílem je rozvoj pedagogického vedení, strategického řízení a zlepšení kvality vzdělávání, často zaměřený na oblasti s nutností zlepšení. Program nabízí intenzivní mentorský a metodický rozvoj, je součástí systému podpory škol od roku 2024, navazuje na kritéria Kvalitní škola a poskytuje školám individuální přístup k řešení jejich slabých stránek.
Největší změnou toho roku je financování nepedagogických pracovníků v obou školních zařízeních. Většinu potřebných financí zajistila dotace od hl. města Prahy, část dofinancovala městská část ze svého rozpočtu, tak aby nikdo z personálu nebyl změnou dotčen. Od dubna by však mělo podle dostupných informací dojít k dalšímu navýšení finančních prostředků, o způsobu jejich financování však ještě nebylo rozhodnuto. Věříme, že jak vláda, tak hlavní město situaci vyřeší včas, protože práce nepedagogů je pro zajištění chodu škol a školek stejně důležitá jako práce pedagogická a my si jí velmi považujeme.
Závěrem je třeba říct, že situace ve školství se podobně jako ve společnosti stále proměňuje. Ze strany zřizovatele je nutné zajistit podmínky pro vznik, provoz a financování školy či školského zařízení, a na tom městská část kontinuálně pracuje ve prospěch obou školských zařízení. Rodiče se mohou zapojit jak do školské rady, tak do práce Spolku Satalická škola či do činnosti školské komise. To jsou platformy, kde mohou sdílet svoje náměty a připomínky. Jsme rádi, že se do nich zapojujete 
Edit: Stížnosti na školu ze strany rodičů byly prošetřeny Českou školní inspekcí. Jiné městská část neeviduje.

